Černá Madona

Za patronkou Primoštenu

O výletu

Popis výletu

Největšímu památníku Panny Marie Loretánské na světě se říká Černá Madona a je zhruba 20 minut jízdy autem od Žaboriče podél pobřeží směr Trogir a Split. Doporučuju vyrazit sem na západ slunce, je nezapomenutelný 🙂

Zase budeme šlapat do kopce. A tentokrát pořádného. Ale na jeho vrcholu budeme odměněni skutečnou světovou raritou a oslňujícími panoramaty. Navíc tu můžete schladit žízeň či si dát něco dobrého v místní kavárně.

Majestátní památník Panny Marie Loretánské na kopci Gaj nad Primoštenem (173 m n. m.) je svou výškou 17 metrů a váhou 45 tun vůbec největším na celém světě! Monstrózní památník se skládá z pětimetrového podstavce a dvanáctimetrové sochy Panny Marie, která je vyrobena z osmi betonových prstenců. Povrch tvoří mozaika z kamene, barevného skla a zlatých a stříbrných lístků. Celkem bylo zapotřebí 85 metrů čtverečných mozaiky. Hlavu Panny Marie Loretánské, ochránkyně primoštenského lidu, zdobí starochorvatská koruna. Osvětlená socha září díky mozaikám do daleka a vypadá, jako by se vznášela nad vrcholkem kopce. Za jasného počasí je Panna Marie Loretánská viditelná i z italského pobřeží Jadranu.

Uctívání Panny Marie Loretánské v Primoštenu souvisí s obrazem Panny Marie, který je jako vzácný klenot uložen ve farním kostele sv. Jiří na nejvyšším místě starého města, a pověstí z první poloviny 19. století, která se k ní váže. Podle ní místní těžce nemocný mladý muž Marko Prgin viděl ve snu Pannu Marii, jež mu sdělila, že se uzdraví tehdy, když poputuje do Loreta a přinese odtud do své vesnice její obraz.