Prvič

Tento ostrov si zamilujete ...

O výletu

Délka výletu Půldenní
Terén mírný

Popis výletu

Máte chuť na výlet lodí? Vezměte děti, psy a klidně i kola (kromě auta je vše na trajektu povoleno) a vyrazte za nefalšovanou romantikou na ostrov Prvič.

Dostanete se sem trajektem ze Šibeniku za pouhých 35 minut minut. Autem dojeďte na toto parkoviště u přístavu v Šibeniku.

Odtud už máte trajekt na dohled. Odjezdy trajektů na Prvič najdete ZDE.

Na Prviči jsou dvě malebná přístavní městečka (nebo spíš vesnice), které stojí za to navštívit. Obě jsou od sebe vzdálená příjemnou procházkou asi 20 minut.

Prviči se také někdy říká „ostrov Fausta Vrančiče“. Když přijedete do přístavu Prvič Luka, pochopíte proč. Na počest tohoto místního rodáka tu bylo v roce 2007 otevřeno muzeum a když zjistíte, co vše Faust Vrančič vymyslel, určitě si hned vzpomenete na Járu Cimrmana 🙂 Mezi jeho objevy patří vodní mlýn, visutý most nebo třeba padák. Ten prý testoval ze střechy místního kostela… Jeho rodina sídlí na ostrově dodnes a kohokoli se zeptáte na Fausta Vrančiče, dozvíte se nějakou zajímavou, stoprocentně pravdivou historku 🙂

Před muzeem je parádní dětské hřiště a najdete tu i kavárnu či restauraci.

Tak a teď se můžete vydat buď rovnou do Šepurine, které má krom nádherné pláže také kouzelné náměstíčko s kostelem sv. Rocha z roku 1620 a několik restaurací, nebo si můžete udělat ještě jednu další procházku z Prvič Luka na vyhlídku u kapličky Panny Marie. Tato vsuvka Vám zabere tak jednu hodinu celkem, včetně fotografování a několikaminutového žasnutí nad nádhernými pohledy na moře a okolní ostrovy.

Když stojíte čelem k muzeu Fausta Vrančiče, dejte se doleva a jděte stále podél moře, v podstatě kopírujete zátoku. Cestička se začne zužovat a lehce stoupat. Brzy již uvidíte malou kapličku a nezapomenutelný výhled.

Prvič má celý asi 2,5 km2, krásných pláží je zde ale tolik, že nebudete vědět, jakou si vybrat 🙂 Takže nikam nespěchejte a klidně se tu můžete válet, koupat nebo poznávat Vrančičovy vynálezy celý den. Nebudete litovat 🙂