Šibenik křížem krážem

O výletu

Délka výletu Půldenní
Terén pěšky (nevhodné pro kočárky a kolo)

Popis výletu

Než byste studovali průvodce po Šibeniku a dlouze pátrali, kam vyrazit a co stojí za vidění, přečtěte si naše tipy a jděte na jistotu!

Co tedy neminout v Šibeniku?

1. Tržnice

Auto zaparkujte na hlavním parkovišti u autobusového nádraží ZDE nebo pokud bude plno, tak dejte auto do přístavu ZDE. Odtud máte nejlepší výchozí bod. Jen pár desítek kroků od Vás začínají schody k tržnici, kde seženete každý den čerstvé ryby, ovoce, zeleninu, domácí sýry i různé dalmátské speciality. Pozor, pokud jedete pro ryby, dorazte nejpozději do 10 hodin, pak už to rybáři balí. Ceny jsou tu přijatelné, dokonce bych řekla, že ryby koupíte za hubičku v porovnání s ČR.

Když vylezete až na samý konec tržnice, dejte se doleva. Během dvou minut se ocitnete na náměstí kralja Držislava s unikátními vodními hodinami, kterým projdete kolem Národního divadla do spletitého bludiště úzkých uliček a náměstíček plných kaváren, restaurací a obchůdků. Jedna praktická rada: za každým rohem se objeví nějaké schody, s kočárkem nebo kolem není tento výlet úplně vhodný…

2. Historické centrum

V historickém bludišti určitě zamiřte ke Katedrále svatého Jakuba, která je zapsána na seznamu UNESCO. A víte, čím je tato stavba unikátní? Celá byla postavena z kamenných bloků bez použití jakéhokoli dalšího materiálu, bez cementu i betonu.

Na náměstí Chorvatské republiky, na kterém katedrála stojí, si rovnou prohlédněte nádhernou radnici a Knížecí palác, ve kterém bylo nedávno otevřeno muzeum města Šibenik.

Odtud šupky dupky po schodech dolů na promenádu, kde můžete posedět v kavárně nebo vyzkoušet místní skvělou zmrzlinu. Pokud jste gurmánští fajnšmekři, určitě Vás bude zajímat, že hned u katedrály je restaurace oceněná Michelinskou hvězdou.

3. Promenáda

A je čas na koupání a procházku s výhledem na Šibenik. Když sejdete ze schodů od katedrály, dejte se po promenádě podél moře doprava. Pak už je to jednoduché, nemáte kde zabloudit, držte se stále moře. Po chvilce přejde silnice v pěší cestu, která vede k vyhlídce na historické centrum Šibeniku. Jestli máte doma zbytečnou kladku, vezměte ji s sebou, tady se bude hodit 😊Selfie must have place 😊)) Cesta pro pěší vede dál, k plážím s bárky a restauracemi. Ideální na osvěžení po courání vyprahlým centrem.

4. Co si odvést ze Šibeniku?

No přece šibenický knoflík, tzv. šibenski botun. Dříve býval tento knoflík součástí šibenického kroje, dnes ho najdete na všech místních suvenýrech včetně náramků, prstenů či magnetek. Podle Chorvatského turistického sdružení je právě šibenski botun nejtypičtější suvenýr, který si můžete z Chorvatska přivést!

5. Pevnosti nad Šibenikem

Pokud toužíte po historii, ale také neopakovatelných výhledech, určitě zajděte na pevnosti, které jsou nad Šibenikem hned tři. Ale na ně se vypravíme v samostatném článku ZDE.