Pramen Cetiny

Za klidem do vnitrozemí

O výletu

Délka výletu Půldenní
Terén pěšky, na kole

Popis výletu

Když na pláži je vedro na padnutí, všude mraky lidí a moře teploty kafe, je čas vyrazit za osvěžením. A ne ledajakým.

Jedno z nejkrásnějších míst celého Chorvatska vám svou krásou vezme dech. A křišťálová voda o teplotě 7 stupňů také 🙂

Řeč je o pramenu řeky Cetiny, který vyvěrá v Dinarském pohoří cca 70 minut jízdy autem od Žaboriče. Chorvatský Glavas nebo Veliko vrilo připomíná obrovské dračí oko svítivě tyrkysové barvy,  jehož zornice má hloubku 115 metrů! Auto zaparkujete přímo nad pramenem, odkud se po několika desítkách schodech dostanete na pláže průzračného jezírka. Koupání je povoleno dvounožcům i čtyřnožcům. Přestože je voda pekelně ledová, strhne ke krátkému osvěžení i ty největší zimomřivce 🙂

Vodu z Cetiny si koupíte i balenou

Řeka Cetina se odsud dál vine podél krasového pole u Sinje, stáčí se podél hory Mosor, aby se v závěru svého toku vlila do Jaderského moře u městečka Omiš. Její kaňony, soutěsky, vodopády, kaskády a mohutné peřeje využívají milovníci raftingu a její spád slouží také jako zdroj energie pro několik významných vodních elektráren. V neposlední řadě je voda této řeky balena do lahví a prodávána jako pitná voda, což vypovídá o její čistotě a kvalitě.

Nejstarší chorvatský kostel

Pár set metrů od pramene narazíte na další unikát – nejstarší kostel celého Chorvatska. Působivý kostel sv. Spasitele je z 9. století a obklopuje jej starý hřbitov s 1100 hroby.

„Nej“ potřetí

Aby toho nebylo málo, kulisu pramene řeky Cetiny dokresluje Dinárské pohoří s nejvyšší chorvatskou horou Dinara, jejíž vrchol končí v 1831 m. Celé pohoří má ještě pět o něco málo vyšších vrcholů, ty ale leží všechny na území sousední Bosny a Hercegoviny. V Dinárském pohoří je doporučeno držet se vyznačených tras, případně si najmout průvodce, jelikož hory jsou stále pokryté nevybuchlými minami z dob Jugoslávské války v 90. letech minulého století.

Kde se najíst

Když Vás na výletě přepadne hlad, zastavte se v nedaleké obci Vrlika. Najdete tu dvě restaurace, obě s bohatou nabídkou jídel převážně typicky chorvatských. Cenami budete oproti Žaboriči příjemně překvapeni, oběd tu totiž vyjde asi na polovinu.

GALERIE